POWRÓT
     2018-02-01 00:00:00

Delegacja z Serbii z wizytą studyjną w Raciborzu.


Urzędnicy Serbskiego Ministerstwa Administracji i Samorządu Lokalnego - Vera Veljanovski i Dusanka Jovanovic wraz z przedstawicielką Serbskiej Izby Przemysłowo Handlowej z siedzibą w Belgradzie - Marią Askovic Matic gościły w Raciborzu. Serbki chcą czerpać z naszych doświadczeń. Są ciekawe funkcjonowania samorządów i Euroregionów. W czasie spotkania w Urzędzie Miasta pytały o podstawy prawne na jakich 20 lat temu utworzony został Euroregion Silesia, kierunki działania Euroregionu i instrumenty finansowania tych działań. Były także ciekawe budżetu jakim dysponuje Racibórz.

Wizyta studyjna poświęcona była przede wszystkim współpracy transgranicznej na pograniczu polsko-czeskim – instrumentom, mechanizmom i dobrym praktykom, których znajomość może być przydatna także w rozwoju współpracy zagranicznej Serbii. To właśnie Euroregion Silesia i tworzące go po stronie polskiej Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry z siedzibą w Raciborzu w ocenie Mateusza Gniazdowskiego, wicedyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia (organizatora wizyty Serbów w Polsce) jest przykładem dobrze funkcjonującego euroregionu - modelem z którego nasi goście z powodzeniem mogą czerpać naukę.

Serbowie stojący przed olbrzymimi wyzwaniami, takimi jak decentralizacja państwa i aspiracjami: wejścia do Unii Europejskiej oraz stworzenia pierwszego na swoim terenie Euroregionu - chcą uczyć się od innych europejskich państw, które te doświadczenia mają już dawno za sobą.

Do Polski przyjechali na tydzień. Zaczęli od stolicy. W Warszawie gościli w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwie Rozwoju. Kolejnego dnia, w Katowicach, odbyli spotkania z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego i Regionalnej Izby Gospodarczej. Racibórz to ich kolejny azymut. Wizytę w naszym mieście rozpoczęli od zwiedzania Zamku Piastowskiego. W raciborskim magistracie spotkali się z prezydentem Mirosławem Lenkiem – pełniącym jednocześnie funkcję prezesa zarządu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry – polskiej strony Euroregionu Silesia, Darią Kardaczyńską – Dyrektorem Polskiego Sekretariatu Euroregionu Silesia i Wojciechem Hipnarowiczem kierownikiem Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora w Wydziale Rozwoju Urzędu Miasta. W następnych dniach odwiedzą Konsulat Generalny RP w Ostravie, Sekretariat EWT w Ołomuńcu, swój pobyt kończąc w Cieszynie.

Ośrodek Studiów Wschodnich od kilku lat organizuje w państwach Grupy Wyszehradzkiej wizyty studyjne urzędników spoza tej grupy: z Ukrainy, a od tego roku także Serbii. Wizyta realziowane są we współpracy z MSZ w ramach "Civil Servants Mobility Program" - programu finansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

/fot.arch.redakcji//um.warszawa.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Racibórz


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION