POWRÓT
     2017-12-02 00:00:00

Racibórz. Skwer Mieszka trwałym śladem obchodów 800-lecia nadania praw miejskich.


Mieszko IV Plątonogi ma skwer swojego imienia w Parku Zamkowym. Chodzi o teren przy wejściu do parku od strony ul. Zamkowej. Taką decyzję podjęli radni miejscy podczas listopadowych obrad. Skwer wymaga aranżacji. Pierwsze spotkanie w tej sprawie z inicjatorami akcji odbędzie się już w najbliższy poniedziałek. Jeszcze w tym roku Prezydent Mirosław Lenk ma ogłosić konkurs na koncepcję zagospodarowania tego terenu.

Mieszko IV Plątonogi był władcą z dynastii Piastów, księciem raciborskim, księciem opolskim, a od 1210 roku zwierzchnim księciem Polski. Był twórcą historycznego Górnego Śląska i w ocenie radnych wymaga szczególnego upamiętnienia. Skwer jego imienia stanie się dodatkowo trwałym śladem obchodów 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.

Skwer Mieszka Plątonogiego ma służyć wypoczynkowi mieszkańców, dawać chwilę wytchnienia i przyciągać spokojem, a zarazem wpisywać się w Park Zamkowy, znajdujący się pod ochroną konserwatorską. Ponieważ teren ten wymaga zagospodarowania, prezydent Mirosław Lenk zapowiedział ogłoszenie, jeszcze w tym roku, konkursu na koncepcję aranżacji skweru. Dodatkowo Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie zainicjowało zbiórkę publiczną na ten cel powołując komitety: organizacyjny i honorowy. Pomysłodawcy akcji mają nadzieję, że będzie ona miała również wymiar integracyjny mieszkańców Raciborza, organizacji pozarządowych i wszystkich zainteresowanych upamiętnieniem osoby Księcia Raciborskiego Mieszka IV Plątonogiego.

/fot.arch.redakcji/

/raciborz.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Racibórz


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION