POWRÓT
     2018-02-18 00:00:00

Racibórz. Uwaga kontrole!


Niska emisja to obecnie najpoważniejszy problem ekologiczny południowej Polski. Szary pył zawieszony nad miastami sprawia, że wielu z nas cierpi na schorzenia układu oddechowego, boi się aktywności fizycznej, unika przebywania na dworze. Głównym winowajcą są mieszkańcy, którzy w niewłaściwy sposób palą w piecach i używają złej jakości paliwa. Jeszcze bardziej niebezpiecznym zjawiskiem jest spalanie w piecach różnego rodzaju odpadów, zwłaszcza tworzyw sztucznych. Taki proceder jest zakazany przez prawo. Na zgłoszenie mieszkańców i z własnej inicjatywy paleniska w naszych domach kontroluje Straż Miejska. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy strażnicy przeprowadzili 332 kontrole. Funkcjonariusze nałożyli 7 mandatów i 3 razy pouczali mieszkańców (rozwiązanie takie stosowane jest tylko wtedy, gdy mieszkańcy są w naprawdę złej sytuacji materialnej). W jednym przypadku sporządzono wniosek do sądu, a sąd ukarał winnego grzywną. W ogromnej większości przypadków okazuje się, że raciborzanie nie spalają śmieci. Bardzo często sygnałem, który alarmuje sąsiadów jest czarny dym, który wydobywa się z komina. Kontrole wykazują jednak, że źródłem tego zjawiska jest palenie kiepskiej jakości, zasiarczonym węglem i niewłaściwy sposób rozpalania w piecu. Mieszkańcy zaraz po rozpaleniu paleniska zasypują je węglem i włączają dmuchawy, co prowadzi właśnie do tego, że nad kominami kłębią się czarne chmury.

Dziękujemy mieszkańcom za sygnały, które docierają do nas o podejrzeniach spalania odpadów. Żadne z nich nie pozostaną bez echa. Jednocześnie informujemy, że już wkrótce ruszy kolejny program edukacyjny, którego celem będzie podzielenie się wiedzą, w jaki sposób palić w piecach dozwolonym paliwem.

Strażnicy miejscy nie tylko dokonują kontroli, ale także edukują mieszkańców, w jaki sposób powinno się w prawidłowy sposób rozpalać w piecu, aby zminimalizować poziom emitowanych zanieczyszczeń. Funkcjonariusze informują także mieszkańców o możliwości pozyskania dotacji w Urzędzie Miasta na wymianę źródła ciepła na nowe.

/raciborz.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Racibórz


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION